A sokoldalú fa – évgyűrűkbe írt történelem

A Múzeumok éjszakája rendezvény keretén belül nyílt meg a soron következő időszakos kiállításunk A sokoldalú fa – évgyűrűkbe írt történelem címmel, amely több tematikus egységből áll (pl. fafajták, mesterségek, bútorok, művészet) és mozaikszerűen kapcsolódnak egymáshoz.

Az aktuális tárlat egy tematikus kiállítássorozat része, amely különböző alapanyagokat mutat be emberi tevékenység, alkotás és kreativitás függvényében. A tavalyi évben a fémet mutatták be a látogatóknak (A fém arcai című kiállítás 2021. május 15. – augusztus 31. közötti időszakban volt megtekinthető), idén a fára esett a választás.

A sokoldalú fa, faA Galántai Honismereti Múzeum gyűjteményében hatalmas mennyiségű fa tárgy található a kisebb használati tárgyaktól kezdve a bútorokon keresztül egészen a közlekedési eszközökig. A kurátoroknak – Mgr. Erika Slobodová történész, Mgr. Diana Gruberová etnológus – komoly fejtörést okozott szűkíteni a kiállítás koncepcióját, mert legszívesebben sokkal többet mutatnának a nyilvánosságnak, mint amit a kiállítótér területe megenged. Szerkezetét tekintve mozaikszerű kiállítást hoztak létre, amelyben az egyes tematikus egységek lazán kapcsolódnak egymáshoz.

A fa az ember életében

A fa természetes anyag, mely az ember környezetében ősidők óta megtalálható. Mivel gond nélkül elérhető volt, az ember rájött, hogy megmunkálásával nagyban megkönnyítheti mindennapi életét. A kiállítás külön részben foglalkozik a fafajtákkal.

Fa és kézművesség

A sokoldalú fa, kézművesség, a VMGa gyűjteményéből

A mai Szlovákia területén a famegmunkáló mesterségeknek gazdag hagyománya van. Valamennyi mester kiváló helyismerettel rendelkezett, ismerte a fafajtákat, azok tulajdonságait, így a faanyagot tökéletesen meg tudta munkálni. A kiállításban a látogatók megismerkedhetnek az asztalosok, az ácsok, a fafaragók, a teknővájók, a bognárok, a kádárok és az esztergályosok munkájával.

Fa tárgyak a háztartásokban

A fából készült tárgyak elengedhetetlen részei voltak a mindennapi életnek. A gyakorlati használhatóság és esztétikai minőség kritériumait egyaránt teljesítő bútorok részei voltak mind a falusi, mind a városi enteriőrnek.  A kiállításban külön hangsúlyt kaptak a székek, s a látogatók különböző típusú ülőalkalmatosságokat ismerhetnek meg a sámlitól a Thonet-székig.

A sokoldalő fa, fa a háztartásokban, széktámla, a VMGa gyűjteményéből

Fa és művészet

Lehetőségeihez mérten az ember igyekezett az általa készített tárgyakba kis esztétikai többletet is belecsempészni, egy festett bútor mindig is a ház büszkesége volt. Gyakran alkalmazott díszítőtechnika volt a fafaragás és az intarzia. A régió alkotóinak munkái is helyet kaptak a kiállításban.

A sokoldalú fa, initarzia, a VMGa gyűjteményéből

A kiállítás 2022. május 14. – szeptember 24. között tekinthető meg. Ezt az időszakot jelentős nemzetközi események határolják: a vernisszázs a Múzeumok Éjszakája alkalmával zajlott, a finisszázsra majd az Európai Kulturális Örökség Napjai keretében kerül sor.

Hozzáadás dátuma: 2. 6. 2022 16:29