Ponuka prednášok
Ľudové zvyky - Jarné obdobie, smrtná a kvetná nedeľa
Zimné obdobie znamenalo pre človeka v tradičnom vidieckom prostredí v minulosti niečo temné a nedobré. Prelomovým dňom bola jarná rovnodennosť, kedy ľudia oslavovali víťazstvo nad zlými silami a mohli sa pomaly začať pripravovať na nadchádzajúci poľnohospodársky rok.
Ľudové zvyky - koniec fašiangového obdobia
Momentálne prebieha obdobie fašiangov, ktoré sa už onedlho skončí. V minulosti však práve na konci fašiangového obdobia slávnosti vrcholili.
Textilné nápisové nástenky – výtvarné prejavy našich babičiek
Vyšívaná textilná nápisová nástenka, kuchynská nástenka, nástenná kucharka, vyšívaná kucharka alebo vyšívaná plátenná nástenka je predmet, ktorý bol donedávna súčasťou zariadenia kuchyne. Textilná nápisová nástenka chránila stenu nad stolom alebo sporákom pred zašpinením a súčasne slúžila ako obraz.
Textilné vyšívané nástenky v zbierkach Vlastivedného múzea v Galante
Textilné vyšívané nástenky boli v našich domácnostiach všeobecne rozšírené od začiatku 20. storočia až do konca 70. rokov.
Prvé kusy dnes známych textilných násteniek boli na území Uhorska vytvorené podľa nemeckých a rakúskych obrázkových časopisov vydaných koncom 19. storočia na požiadavku dám vyšších spoločenských vrstiev.
Tradičné ľudové zvyky - Petra a Pavla (29. júna)
Obdobie žatvy sa zvyčajne začínalo na Petra a Pavla (29.06.), kedy sa hovorilo, že sa „ korene obilia pretrhli.“
Tradičné ľudové zvyky - Turíce
Turíčne sviatky podľa kresťanskej liturgie sa viažu k posledným dňom sedem týždňov dlhého cyklu po Veľkej noci. Sú to sviatky svätého Ducha, znázorňovaného na umeleckých vyobrazeniach plamienkom alebo holubicou
Tradičné ľudové zvyky - 1. máj (deň svätého Filipa a svätého Jakuba)
Na Slovensku sa dodnes udržiava tradícia stavania májov. Aká symbolika sa s nimi spája, kto ich staval, čo všetko okrem stúh sa vešalo na konáre a o ďalších zaujímavostiach sa dočítate nižšie v článku.
Tradičné zvyky - Deň sv. Marka (25. apríla)
Dnes známe liturgické úkony viažuce sa k tomuto dňu majú korene v rímskych ambarvaliách. Rimania v tento deň usporiadali sprievody a prinášali svojim bohom obety. Tohto sprievodu sa zúčastnili od čias vlády cisára Konštantína aj kresťania a v rámci neho vykonávali posväcovanie zelených ozimín.
Tradičné ľudové zvyky - Deň svätého Juraja
24. apríla oslavujeme deň svätého Juraja. Tento deň na väčšine európskeho územia znamenal začiatok jarného obdobia. Rimania oslavovali Paliliu, kedy stádo prvýkrát vyhnali na pasienky, pozametali maštale, pomocou vavrínových prútov sa pokropili čerstvou vodou, pokropili aj zvieratá. Cez zapálenú slamu prehnali stádo, sami oheň trikrát preskočili. Vykonávali ochranno-magické úkony proti bosorkám a pôsobeniu iných škodlivých síl. Prinášali svojim bohom obety, ruky si umývali v rannej rose.
Tradičné ľudové zvyky vo veľkonočnom období - Veľkonočný týždeň
Podľa kresťanskej liturgie, ale aj podľa ľudových vedomostí, k jednotlivým dňom v týždni pred Veľkonočnou nedeľou sa v minulosti viazali rozličné a veľmi významné zvyklosti a povery. Tento týždeň sa volá Veľkonočný týždeň.
Tradičné ľudové zvyky vo veľkonočnom období - Kvetná nedeľa
Najväčším sviatkom v jarnom období je Veľká noc.