Vlastivedné múzeum v Galante
Hlavná 976/8,
92401 Galanta
Telefon: +421 31 780 55 35
e-mail:info@muzeumgalanta.sk
web: www.muzeumgalanta.sk
A múltban a téli időszak a hagyományos vidéki környezetben élő ember számára a rossz és sötét erők felerősödésének korszakát jelentette.
Farsang végén, az utolsó három napon ezen a vidéken vidáman ünnepeltek, a farsangi ünneplés, még a téli ünnepkörhöz igazodva a tavaszi ébredést, a tavasz közeledésének hírét szolgálta. A farsangolás a farsangi időszak utolsó három napján, farsangfarkán: farsangvasárnap, farsanghétfő és farsangkedden-húshagyókedden, néhány településen hagyományosan hamvazószerdán zajlott.
A Galántai Honismereti Múzeum a Nekcsei Szlovák Kulturális Központtal együttműködve bemutatja a központ kiállítását, melynek címe Feliratos textil falvédők – nagyanyáink világának vizuális eszközei. A kivarrott feliratos textil falvédő, amely kucharka néven is ismert, a hagyományos konyha berendezésének részét képezte, mégpedig az étkezésre vagy tisztálkodásra szolgáló részében kapott elhelyezést.
A kivarrott textil falvédők széles körű elterjedését háztartásainkban a 20. század elejétől a 70-es évek végéig figyelhetjük meg.
A ma ismert textil falvédők első darabjait a történeti Magyarország területén a 19. század utolsó évtizedében megjelent német nyelvű képeslapokból mintázták a felsőbb társadalmi rétegek úrhölgyeinek igényei szerint.
Az aratás időszaka általában Péter-Pál napján (június 29.) kezdődött, úgy mondták, „megszakadt a gabona töve”
A pünkösdi ünnepek a keresztény szertartásrend szerint a hét hétig tartó húsvét utáni időszak utolsó napjaihoz kötődnek. A szentlélek ünnepe ez, amelyet a művészi alkotásokon lángnyelv vagy galamb képében ábrázolnak.
Ha május, akkor májusfa-állítás. Hogy ki állította a májusfát kinek, mi mindennel díszítették, milyenek voltak a szokás előzményei, és még sok minden másról a lenti cikkben olvashat.
Az e naphoz fűződő napjainkban ismert szertartások a római ambarvaliákban gyökereznek. A rómaiak ezen az ünnepen könyörgő körmenetet tartottak, majd áldozatot mutattak be isteneiknek. Ezt a körmenetet Nagy Konstantin uralkodása óta a keresztények is megtartották és hozzá kapcsolódott a zöld vetések megszentelése.
Április 24-én György napját ünnepeljük. Európa nagy részében ez a nap jelentette a tavasz kezdetét. A rómaiak e napon ünnepelték a Paliliát, amikor a pásztorok a nyájat kihajtották a legelőre, kiseperték az istállókat, vízbe mártott babérágakkal hintették meg magukat és a jószágot, szalmatűzön áthajtották a nyájat, maguk háromszor ugrották át a tüzet, hogy a boszorkányok rontását elkerüljék. A pásztorok áldozatot is mutattak be, majd kezet mostak a reggeli harmatban.
A keresztény liturgia, de a néphit szerint is, a húsvétvasárnapot megelőző hét egyes napjaihoz különösen fontos és jelentős szokások és hiedelmek kapcsolódtak. Ezt a hetet nagyhétnek nevezzük.
A tavaszi időszak legnagyobb ünnepe a húsvét.
Vlastivedné múzeum v Galante
Hlavná 976/8,
92401 Galanta
Telefon: +421 31 780 55 35
e-mail:info@muzeumgalanta.sk
web: www.muzeumgalanta.sk
Technikai üzemeltetője:
Galileo Corporation s.r.o., Čierna Voda 468, 925 06
Kapcsolat: Galileo Corporation s.r.o.
Legutóbbi frissítés: 25. 1. 2023