ZREŠTAUROVANÝ PREDMET ZO ZBIEROK VLASTIVEDNÉHO MÚZEA

ZREŠTAUROVANÝ PREDMET ZO ZBIEROK VLASTIVEDNÉHO MÚZEA 1

Najnovším zreštaurovaným predmetom zo zbierok Vlastivedného múzea sú liatinové kachle zn.“Lincoln“ vyrobené na konci 19. storočia, s ev.č. K- 142. Na prelome rokov 2020-2021 boli zreštaurované z dotácie v rámci programu Fondu na podporu umenia.

Najnovším zreštaurovaným predmetom zo zbierok Vlastivedného múzea sú liatinové kachle zn.“Lincoln“ vyrobené na konci 19. storočia, s ev.č. K- 142.  Kachle boli používané ako vykurovacie teleso na tuhé palivo, takže časom prišlo k únave materiálu a deformáciám spôsobením práve intenzívnym pôsobením tepla. Na prelome rokov 2020-2021 boli zreštaurované z dotácie v rámci programu Fondu na podporu umenia, ktorý sa zameriava na odborné ošetrenie zbierkových predmetov a podarilo sa ich zrekonštruovať a prinavrátiť im pôvodný vzhľad. Reštaurovanie previedol Mgr. František Šmigrovský a Mgr. art Martin Šmigrovský.

Prvá kovová pec na drevo bola údajne vynájdená v Európe 16. storočia, ale kachle sa stali bežnejšími až o takmer 200 rokov neskôr, počas priemyselnej revolúcie. Menšie typy kachieľ sa používali na vykurovanie spální a iných malých miestností, zatiaľ čo väčšie vyhrievali spoločenské miestnosti. Tieto kachle sa začali vyrábať v 18. storočí a počas viktoriánskej éry boli veľmi populárne. Salónne kachle boli vďaka pokroku a objavu nových možností spracovávania kovu častokrát bohato zdobené a pýšili sa určitou okázalosťou, ktorá bola výsadou vyššej spoločenskej vrstvy. Priemyselná revolúcia a zakladanie oceliarní a zlievarní uľahčili ich masovú výrobu, ktorá však rapídne klesla s príchodom radiátorov a ústredného kúrenia.

Samotné kachle sa skladajú z viacerých častí. Hlavná časť má  tvar kvádra,  so zaoblenými zdobenými hranami.  Základňa stojí na 4 nožičkách tvaru kabriole. Majú tiež tvar kvádra s zaoblenými časťami, ktoré sú poskladané na sebe. Na prednej časti je vylisovaný nápis „LINCOLN“, - názov výrobcu. Na území Rakúsko – Uhorska bola tieto výrobky populárne od konca 19. storočia, pričom boli vyrábané v zlievarňach práve podľa amerických vzorov. Kachle boli zrejme inšpirované výrobkami továrne „Lincoln Iron Works“, ktorá bola založená v druhej polovici 19. storočia vo Vermonte (USA). V zadnej časti sa nachádza prívod na tuhé palivo - drevo, alebo brikety, a tiež vývod do komínovej rúry. Vo vnútri sa nachádza spaľovacia časť kachlí.  Dvierka v prednej časti majú výplň, ktorú tvoria sľudové platničky.

Liatinové kachle sú momentálne súčasťou výstavy „Podoby kovu“ a po jej skončení budú umiestnené do renesančného kaštieľa, kde budú tvoriť harmonickú súčasť celku stálej expozície   „Meštianska bytová kultúra konca 19. storočia“.

Dátum vloženia: 26. 5. 2021 11:59
Dátum poslednej aktualizácie: 26. 5. 2021 12:04