...
Vlastivedné múzeum v Galante

Predmet mesiaca

predmet mesiaca, záznamová kniha, zbierka

SEPTEMBER - kniha záznamov a miezd z cukrovaru v Sládkovičove, 1908-1910

Dátum: 2. 9. 2021

Záznamy ukazujú, aké veľké množstvo profesií bolo potrebných na chod veľkej fabriky a údržby kaštieľa a ako boli platené keďže mnohé už dnes nie sú až také bežné.

August - Vyšívané rukávce 1

August - Vyšívané rukávce

Dátum: 6. 8. 2021

Jednou zo základných odevných súčastí ženského odevu boli rukávce. Je to krátka košeľa zakrývajúca hornú časť tela. Bývali zdobené výšivkami na rukávoch, prípadne čipkami, alebo riasením, či pretkávaním. Predmetom mesiaca sú rukávce, ktoré boli súčasťou sviatočného ženského odevu.

JÚL - Zámerne poškodená  železná kopija 1

JÚL - Zámerne poškodená železná kopija

Dátum: 15. 7. 2021

Z germánskeho pohrebiska z doby rímskej v katastri dnešného Sládkovičova pochádzajú zaujímavé nálezy, ktoré nám umožňujú pochopiť a čiastočne zrekonštruovať život vtedajších obyvateľov. Jedným z nich je aj ohnutá železná kopija.

Kováčske mechy 1

JÚN - Kováčske mechy

Dátum: 10. 6. 2021

Predmetom mesiaca sú kováčske mechy, ktoré boli súčasťou kováčskej vyhne v Dolných Salibách

MÁJ - Dámska toaletná súprava 1

MÁJ - Dámska toaletná súprava

Dátum: 1. 5. 2021

Predmetom mesiaca je dámska toaletná súprava, ktorá zahŕňa kefky a zrkadlo na rúčke. Súprava pochádza zo strednej Európy, z druhej polovice 19. storočia.

APRÍL - Drevené brány 1

APRÍL - Drevené brány

Dátum: 21. 4. 2021

Predmetom mesiaca je prechodný typ brán, ktoré sú tvorené drevenou konštrukciou lichobežníkového tvaru so šiestimi radmi ostrých železných zubov umiestnených na spodnej strane. Používali sa v prvej polovici 20. storočia. Brány pochádzajú z obce Vozokany a do zbierok múzea sa dostali v roku 1969.

MAREC - Kniha Svornosti  1

MAREC - Kniha Svornosti

Dátum: 4. 3. 2021

Predmetom mesiaca kníh je Kniha Svornosti, ktorá pochádza z roku 1580 a patrí k najstarším knihám v zbierke . Do Vlastivedného múzea v Galante sa exemplár dostal v roku 1989.

FEBRUÁR - kniha Farmácia 1

FEBRUÁR - kniha Farmácia

Dátum: 5. 2. 2021

Predmetom mesiaca je kniha – zväzok odborného periodika z roku 1955. Samotná kniha obsahuje súbor 12 čísel časopisu Farmácia, ktorý vychádzal v slovenskom jazyku a patrí k najstarším na našom území.

JANUÁR - fotografia futbalového klubu v Nebojsi 1

JANUÁR - fotografia futbalového klubu v Nebojsi

Dátum: 11. 1. 2021

Predmetom mesiaca je vzácna fotografia futbalového klubu a patrí k najnovším získaným predmetom. Futbalový klub na fotografii, bol aktívny pomerne krátko, pôsobil v Nebojsi v rokoch 1938- 1943.

DECEMBER - Detské sane 3

DECEMBER - Detské sane

Dátum: 3. 12. 2020

Predmetom mesiaca sú jednoduché drevené detské sánky používané na zimné radovánky a zábavu. Jednotlivé časti sú spojené čapovaním. Pochádzajú z Váhoviec. Vyrobil ich okolo roku 1930 otec pre svoju dcéru, ktorá ich v roku 1975 darovala múzeu.

NOVEMBER - Kolieskové korčule, 70. - 80. roky 20. storočia 1

NOVEMBER - Kolieskové korčule, 70. - 80. roky 20. storočia

Dátum: 6. 11. 2020

Predmetom mesiaca je starší typ kolieskových korčúľ. Do zbierky múzea sa dostali darom v roku 2013.

OKTÓBER - Pomôcka na sadenie kukurice 1

OKTÓBER - Pomôcka na sadenie kukurice

Dátum: 13. 10. 2020

Predmetom mesiaca je pomôcka na sadenie kukurice. Táto pomôcka sa do zbierok múzea dostala v roku 1969 z obce Vozokany.

SEPTEMBER - Nádoba na varenie lekváru 2

SEPTEMBER - Nádoba na varenie lekváru

Dátum: 3. 9. 2020

Predmetom mesiaca je zaujímavá nádoba na varenie lekváru nachádzajúca sa v zbierkovom fonde Vlastivedného múzea v Galante. Je vyhotovená z drevených dosák, na spodnej strane a bokoch je obitá medených plechom. Do zbierok múzea sa dostala v roku 1986 zo Šintavy. Ide o domácu výrobu zo 40-tych rokov 20. storočia. Lekvár sa v nej varil na vonku založenom ohnisku.

Ženská spodná košeľa 4

AUGUST - Ženská spodná košeľa

Dátum: 3. 8. 2020

Predmetom mesiaca je ženská spodná košeľa, ktorej vrchná časť je ušitá z bieleho továrenského plátna. Sukňa je ušitá z domáceho konopného plátna z dvoch pôl a bočných lichobežníkových častí. Táto spodnička sa nosila v bežné pracovné dni. Pri sviatočných príležitostiach sa nosila spolu s vrchnou sukňou a kabátikom. Do zbierok múzea sa dostala v roku 1975 z Dolných Salíb.

1

JÚL - Malý voz

Dátum: 2. 7. 2020

Predmetom mesiaca je menší drevený voz s kovaním a kovovými súčasťami. Je produktom kolárskej remeselníckej dielne. Konštrukcia je drevená, voz sa pohyboval pomocou štyroch kolies. Vnútorná spodná stena bola pravdepodobne pridaná druhotne v neskoršom období. Malý voz pochádza zo Sládkovičova a datuje sa do roku 1940. Do zbierok Vlastivedného múzea v Galante sa kúpou dostal v roku 1987.

1

JÚN - Svadobné pierka zo Šoporne

Dátum: 8. 6. 2020

Počas predsvadobného obdobia bolo zvykom vzájomne sa obdarúvať na znak súhlasu, či potvrdenia budúceho sňatku. Príkladom je aj príprava takzvaných pierok pre ženícha.

1

MÁJ - Taška z kukuričného šúpolia

Dátum: 13. 5. 2020

Predmetom mesiaca je dámska nákupná taška s dvomi uškami, ktorá bola ručne upletená práve z kukuričného šúpolia. Upletená bola niekoľkými typmi ripsovej väzby, v strede prelamovaním. Vyhotovila ju Terézia Forróová, pracovníčka ÚĽUV-u na už spomínanej drevenej forme v roku 1989. Do zbierok Vlastivedného múzea v Galante sa dostala v tom istom roku z Váhoviec.

kraslica1

APRÍL - Kraslica Kataríny Brinzovej

Dátum: 3. 4. 2020

Vajíčko malo v ľudovej kultúre symbolický význam. Predstavovalo znovuzrodenie, nový život, kolobeh života a tiež návrat jari.

čepiec

MAREC - ŠOPORNIANSKY ČEPIEC

Dátum: 13. 3. 2020

Čepiec ako dôležitá súčasť odevu nesmel chýbať na hlavách vydatých žien. Jeho nosenie bolo nepísaným pravidlom, ale aj estetickou záležitosťou, preto si ich ženy vyšívali čo najkrajšími vzormi. Bohato zdobený čepiec sa nosil najmä vo sviatočné príležitosti. Skladal sa z dvoch častí: čelenky a dienka. Predmetom mesiaca je čepiec, ktorého dienko je z bledomodrej, čelenka z bielej textílie.