...
Vlastivedné múzeum v Galante

August - Vyšívané rukávce

August - Vyšívané rukávce 1

Jednou zo základných odevných súčastí ženského odevu boli rukávce. Je to krátka košeľa zakrývajúca hornú časť tela. Bývali zdobené výšivkami na rukávoch, prípadne čipkami, alebo riasením, či pretkávaním. Predmetom mesiaca sú rukávce, ktoré boli súčasťou sviatočného ženského odevu.

Jednou zo základných odevných súčastí ženského odevu boli rukávce. Je to krátka košeľa zakrývajúca hornú časť tela. Bývali zdobené výšivkami na rukávoch, prípadne čipkami, alebo riasením, či pretkávaním. Predmetom mesiaca sú rukávce, ktoré boli súčasťou sviatočného ženského odevu. Pochádzajú z obce Veľký Grob.

Ušité sú z bledomodrého angínu, siahajú nad pás a majú voľný strih. Na prednej strane sú otvorené, okolo krku sú nazberkané do obojka. Pri krku sa uväzujú červeno-bielou tkanicou. Rukávy sú dlhé, stiahnuté nad lakťami. Sú zdobené kovovou výšivkou cez kartón. Výšivka je doplnená pestrofarebnými niťami plochými stehmi a mešterkou (šitá čipka). Na konci rukávov je vytvorený volánik, lemovaný pestrofarebnou paličkovanou čipkou. V mieste našitia volánu na rukáv je použitý ručne vyšívaný pásik. Rukávce pochádzajú z 1. polovice 20. storočia. Do múzea sa dostali v roku 1972 a obohacujú tak zbierkový fond o kovovú výšivku na kartónovom vzorovom podklade, ktorá sa v ľudovom prostredí začala používať v 18. storočí a ktorá sa rozšírila najmä na západnom Slovensku v 19. storočí. 

 

Dátum vloženia: 6. 8. 2021 12:53
Dátum poslednej aktualizácie: 25. 8. 2021 10:08
Autor: Správca Webu