...
Vlastivedné múzeum v Galante

JÚN - mangeľ

predmet mesiaca, mangel, banner, Vlastivedne muzeum v Galante

Čistenie a údržba textílií v minulosti spolu s ich výrobou patrili prevažne medzi ženské práce. Jednoduchšie, ale i bohato zdobené a vyrezávané mangľovacie dosky boli nevyhnutnou súčasťou a nástrojom každej gazdinej pri zmäkčovaní a hladení ľanových a konopných textílií.

Mangel, archiv Vlastivedneho muzea v GalanteMangľovacia doska pozostávala z drevenej obdĺžnikovej dosky a drevenej rúčky na uchopenie. Spodná pracovná časť mohla byť zúbkovito vyrezaná. Vrchná strana zvykla byť zdobená jednoduchými líniami, alebo ornamentami či už geometrickými, kvetinovými, ale i zvieracími a figurálnymi (niektoré z nich mali v poverových predstavách ochrannú funkciu, či ľúbostnú symboliku). Mangle vyrábali remeselníci pracujúci s drevom, napríklad kolári, tesári, tokári a pod., avšak zruční muži a mládenci ich dokázali vyrobiť aj sami. Často sa na mangľoch stretávame s vyrezávaným vročením, alebo monogramom. Tieto sú dôkazom toho, že boli darom lásky muža k žene a v niektorých prípadoch i akýmsi znakom súhlasu danej ženy.

Mangel, grafika, archiv Vlastivedneho muzea v Galante

Predmetom mesiaca je drevený, ručne vyrezávaný mangeľ, ktorý bol už o spomínaným darom lásky, venovaný na znak náklonnosti. Je vyrobený ručne z jedného kusu dreva.

Jedna jeho strana je hladká, bez zdobenia, druhá strana je dekorovaná vyrezávaním. Štylizované rastlinné motívy vyrastajúce z jedného kvetináča, spolu so zoomorfným motívom vtáčikov sediacich na kvetináči pokrývajú takmer celú plochu mangľa. Pod vyobrazením je umiestnený monogram H.F. Pod týmto monogramom je vyrezávaný erb kolárskeho remesla s dvoma levmi a kolesom. Pod erbom môžeme vidieť ešte jeden monogram, S.T., ktorý patril obdarovanej a vročenie 1876.

Mangeľ vyrezával v roku 1876 miestny kolár Horváth Ferenc  v Horných Salibách svojej milej Soós Teréz. Do zbierok múzea sa mangeľ dostal v roku 1991 a dodnes je dôkazom lásky dvoch ľudí.

Mangel, detail, erb kolarskeho remesla, archiv Vlastivedneho muzea v Galante

Autor textu: Mgr. Diana Gruberová, etnologička
Fotografie: archív múzea
Dátum vloženia: 8. 6. 2022 8:53
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 6. 2022 9:10
Autor: Správca Webu