OKTÓBER - dôstojnícka husárska šabľa

predmet mesiaca, VMGA, október, šabľa

Predmetom mesiaca je nepredpisová dôstojnícka husárska šabľa, ktorá sa do zbierok múzea dostala ako dar v roku 1969.

Husári boli príslušníkmi ľahkej jazdy, pričom vojenské jednotky husárov boli postupne zavedené v európskych a koloniálnych armádach. Šabľa bola používaná v Rakúsko-Uhorsku, na prelome 19. a 20. storočia.  Dochovala sa iba čiastočne, bez pošvy a zlomenou čepeľou , pričom jej celková dĺžka je 71 cm. Čepeľ je značená zľava nápisom  „WAYERSBERG & CO SOLINGEN“. Rukoväť je drevená, potiahnutá žraločou kožou s železným kovaním. Šabľa má krásne dekorovaný záštitný list s rastlinnou ornamentikou a motívom sv. Juraja bojujúceho s drakom. Na vnútornej strane sa nachádza nápis – meno výrobcu  - „Carl Grasser. Hof. Waffenfabr.Wien“.

Carl Grasser bol významný rakúsky výrobca zbraní počas Rakúsko-Uhorskej monarchie. Vďaka precíznej práci sa stal armádnym dodávateľom a onedlho získal oprávnenie dodávať šable a šermiarske rekvizity pre vojenské akadémie a jazdecké školy

Dátum vloženia: 19. 10. 2022 8:49
Dátum poslednej aktualizácie: 19. 10. 2022 9:03