OKTÓBER - Pomôcka na sadenie kukurice

OKTÓBER - Pomôcka na sadenie kukurice 1

Predmetom mesiaca je pomôcka na sadenie kukurice. Táto pomôcka sa do zbierok múzea dostala v roku 1969 z obce Vozokany.

Pestovanie kukurice bolo v našom regióne bežne rozšírené. Používala sa predovšetkým ako krmivo pre hospodárske zvieratá, ale slúžila aj na konzumáciu pre ľudí. V čase núdze sa tiež zvykla mlieť na múku. V rámci efektívneho využívania pestovaných plodín ľudia dokázali zužitkovať nielen samotný plod, ale aj tie časti rastliny, ktoré sa nedali konzumovať. U kukurice sa využívalo usušené kôrovie ako krmivo pre dobytok a pevné časti ako kurivo. Poľnohospodárska práca bola často namáhavá a zdĺhavá. Ľudia trávili na poliach a v záhradách celé dni. Preto sa snažili si prácu čo najviac uľahčiť a zefektívniť. Na to im slúžili rôzne pomôcky a nástroje, ktoré pri svojej práci používali.

Predmetom mesiaca je pomôcka na sadenie kukurice. Tento zaujímavý predmet pozostáva z plechového násypníka upevneného na drevenej doske s rúčkou. Z druhej strany je upevnená druhá doska s rúčkou. Medzi doskami je umiestnený plechový lievik, ktorý vedie do rydla. Cez lievik prechádza malá drevená západka na uvoľňovanie, alebo zastavovanie zrniek. Zrnká kukurice prepadávali z násypníka cez lievik do rydla, ktorým sa dostávali do zeme. Táto pomôcka sa do zbierok múzea dostala v roku 1969 z obce Vozokany.

Dátum vloženia: 13. 10. 2020 11:51
Dátum poslednej aktualizácie: 13. 10. 2020 11:52