SEPTEMBER - Nádoba na varenie lekváru

SEPTEMBER - Nádoba na varenie lekváru 2

Predmetom mesiaca je zaujímavá nádoba na varenie lekváru nachádzajúca sa v zbierkovom fonde Vlastivedného múzea v Galante. Je vyhotovená z drevených dosák, na spodnej strane a bokoch je obitá medených plechom. Do zbierok múzea sa dostala v roku 1986 zo Šintavy. Ide o domácu výrobu zo 40-tych rokov 20. storočia. Lekvár sa v nej varil na vonku založenom ohnisku.

Ovocie dokázalo bohato spestriť jedálniček vidieckeho obyvateľstva. Ako však vieme, máloktoré druhy ovocia vydržia uskladnené dlhšiu dobu bez toho, aby zhnili, alebo sa inak znehodnotili. Pokiaľ malo ovocie vydržať až do dlhej a tuhej zimy, muselo sa nejakým spôsobom spracovať. Zvykom bolo ovocie sušiť v peci, či na slnku na tzv. lieskach, alebo z neho variť lekvár. Typickým a najčastejšie používaným ovocím na prípravu lekváru boli slivky. Lekvár sa z nich zvyčajne varil v kovových kotloch. Za stáleho miešania špeciálnou miešačkou sa odkôstkované slivky rozvarili a následne hustli. Zaujímavou nádobou na varenie lekváru je nádoba nachádzajúca sa v zbierkovom fonde Vlastivedného múzea v Galante. Je vyhotovená z drevených dosák, na spodnej strane a bokoch je obitá medených plechom. Do zbierok múzea sa dostala v roku 1986 zo Šintavy. Ide o domácu výrobu zo 40-tych rokov 20. storočia. Lekvár sa v nej varil na vonku založenom ohnisku.

Dátum vloženia: 3. 9. 2020 14:41
Dátum poslednej aktualizácie: 3. 9. 2020 15:10