AUGUST - Ženská spodná košeľa

Ženská spodná košeľa 4

Predmetom mesiaca je ženská spodná košeľa, ktorej vrchná časť je ušitá z bieleho továrenského plátna. Sukňa je ušitá z domáceho konopného plátna z dvoch pôl a bočných lichobežníkových častí. Táto spodnička sa nosila v bežné pracovné dni. Pri sviatočných príležitostiach sa nosila spolu s vrchnou sukňou a kabátikom. Do zbierok múzea sa dostala v roku 1975 z Dolných Salíb.

Práca na poli bola namáhavá, časovo náročná a častokrát špinavá. Nádherne zložito zdobené časti odevu by sa mohli pri tejto práci poškodiť, prepotiť či zašpiniť. Z tohto dôvodu sa na pole nosil takmer vôbec, alebo len striedmo zdobený odev z konopného, či ľanového plátna, v 19. st. už aj z továrensky vyrobených látok, najmä z bavlny. Pracovným odevom mohli byť aj staršie a už obnosené časti sviatočného odevu. Pracovný odev tvorili najmä základné odevné súčiastky, u mužov to boli gate, či nohavice, košeľa a odevné doplnky – klobúky. U žien sa nosil rubáš, rukávce, sukňa, zástera a odevné doplnky, najmä pokrývky hlavy - čepce a šatky. Predmetom mesiaca je ženská spodná košeľa, ktorej vrchná časť je ušitá z bieleho továrenského plátna. Zapína sa vpredu pod krkom pomocou štyroch gombíkov. Pod druhým gombíkom je červenou bavlnkou krížikovými stehmi vyšívaný monogram NE. Okolo zapínania, výstrihu a na rukávoch je našitá biela továrenská krajka. Sukňa je ušitá z domáceho konopného plátna z dvoch pôl a bočných lichobežníkových častí. Táto spodnička sa nosila v bežné pracovné dni. Pri sviatočných príležitostiach sa nosila spolu s vrchnou sukňou a kabátikom. Do zbierok múzea sa dostala v roku 1975 z Dolných Salíb.

Dátum vloženia: 3. 8. 2020 12:27
Dátum poslednej aktualizácie: 3. 9. 2020 12:45