RESTAURÁLT TÁRGY A MÚZEUM TÁRGYGYŰJTEMÉNYALAPJÁBÓL

RESTAURÁLT TÁRGY A MÚZEUM TÁRGYGYŰJTEMÉNYALAPJÁBÓL 1

A Galántai Honismereti Múzeum tárgygyűjteményének legújabb restaurált tárgya egy, a 19. század végén készült "Lincoln" öntöttvas kályha, melynek iktatószáma K-142. A 2020–2021-es évek fordulóján a Művészeti Alap támogatásának köszönhetően sikerült a kályha eredeti kinézetét visszaállítani.

A Galántai Honismereti Múzeum tárgygyűjteményének legújabb restaurált tárgya egy a 19. század végén készült "Lincoln" öntöttvas kályha, melynek iktatószáma K- 142. A kályha szilárd tüzelőanyagra működő fűtőelem, így az idő múlásával az anyaga kimerült és intenzív hő okozta deformációk jelentkeztek. A 2020–2021-es évek fordulóján a Művészeti  Alap programjának keretében, amely a gyűjteménytárgyak szakmai felújítására összpontosít, a kapott támogatásnak köszönhetően sikerült a kályha eredeti kinézetét visszaállítani. A kályhát Mgr. František Šmigrovský és Mgr. art. Martin Šmigrovský restaurálta.

Az első fémtűzhely Európában a 16. században készült, de az ilyen típusú kályhák használata csaknem 200 évvel később, az ipari forradalom idején terjedt el. A kisebb típusú kályhák hálószobák és más kisebb helyiségek fűtését szolgálták, míg a nagyobbakat a közös helyiségekben állították fel. Ezeket a kályhákat a 18. században kezdték gyártani, népszerűségük a viktoriánus korban érte el a tetőfokát. A technikai fejlődés és a fémfeldolgozás új módjainak köszönhetően a szalonkályhák gyakran gazdagon díszített, látványos kiegészítői lettek a belső tereknek, ami a felsőbb társadalmi rétegek kiváltságának számított. Az ipari forradalom, valamint az acélgyárak és öntödék megalakulása megkönnyítette tömeggyártásukat, amely azonban a radiátorok és a központi fűtés megjelenésével gyorsan vissza is esett.

Maga a kályha több részből áll. A kályha teste tömbszerű, lekerekített díszített szélekkel. Az alap 4 díszes, lekerekített kabrio alakú lábon áll. A részek egymásra vannak helyezve. A kályha elülső részén a „LINCOLN” felirat látható - a gyártó neve. Az Osztrák-Magyar Monarchia területén ezek az amerikai minták alapján, öntödékben gyártott termékek a 19. század vége felé lettek népszerűek. A kályha elkészítőit valószínűleg a 19. század második felében Vermontban (USA) alapított "Lincoln Iron Works" gyár termékei ihlették. A hátulsó felén egy bemenet található a szilárd tüzelőanyagra (fa vagy brikett), valamint egy kéménybe vezető kimenet is. A tüzelőrész a kályha belsejében van. Az elülső ajtó csillámlemez borítású.

Az öntöttvas kályha jelenleg "A fém arcai" című kiállításon belül tekinthető meg,  szeptembertől pedig a reneszánsz kastélyba kerül, ahol "A 19. század végi polgári lakáskultúra" című állandó kiállítás része lesz.

Hozzáadás dátuma: 26. 5. 2021 12:07