MÁJUS - 2022-ES ÉV AKVIZÍCIÓJA fogatos szerszám

A Művészeti Alaphoz benyújtott pályázaton elnyert pénzösszegből sikerült egy különleges tárgyat vásárolni: A 18—19. század fordulójáról származó elegáns fogatos szerszám az Esterházy család tulajdona volt.

Mivel az ő kastélyaikhoz Galántán kiterjedt gazdaság tartozott istállókkal, nagy a valószínűsége, hogy ezen a területen használták ezt a lószerszámot.

Fogatos szerszám, a VMGa gyűjteményéből

Fogatos szerszám a Galántai Honismereti Múzeum előcsarnokában

A fogatos szerszám kettes fogathoz készült, és kiváló állapotban maradt fenn. A kétlovas fogatot kocsi, hintó vagy bricska elé fogták be. Az itt látható szerszám a rudasló szerszáma volt (rudasló – a kocsiba fogott lovak közül az a ló, amelyik a kocsirúdtól jobbra esik és jobban húz).

A bőrből készült fogatos szerszám négy részből áll: kantár, vállhám (kumet), kápa és tartószíj.

Kantár a VMGa gyűjteményéből

Kantár, a fogatos szerszám része, VMGa gyűjteményéből

A kantáron a hagyományos részek – tarkószíj, állszíj, homlokszíj, pofaszíj – mellett szemellenző is van, amelyet az igáslovak kantárjára tesznek, hogy a ló csak előre lásson és ne zavarja meg semmi. A szemellenzőt vagy szemzőt a tartószíjhoz erősítik, hogy el ne mozduljon.

Vállhám, a VMGa gyűjteményéből

Vállhám, a fogatos szerszám része, a VMGa gyűjteményéből

A vállhám (kumet) részei a faváz és a puha “vállpárna”. A kápát (marszíjat) közvetlenül a ló marja mögé helyezték.

kápa

Kápa, a fogatos szerszám része, a VMGa gyűjteményéből

A lószerszámokon rézveretek, valamint az Esterházyak grófi címere látható ugyancsak rézből: a két lábon álló griff jobbjában ezüst szablyát, baljában három rózsát tart, a fején korona, mindkét oldalán egy-egy griff, melyek koronát tartanak.

Esterházy-család címere a fogatos szerszámn, a VMGa gyűjteményéből

Az Esterházy-család címere a fogatos szerszámon, a VMGa gyűjteményéből

Esterházyakhoz közvetlenül köthető tárgy kevés található a múzeum gyűjteményében, ezért ez a fogatos szerszám különösen értékes számunkra és nagy mértékben hozzájárul a régió történelmének megismeréséhez.

A fogatos szerszám a Művészeti Alap támogatásával került a Galántai Honismereti Múzeum gyűjteményébe.

logo FPU

Mgr. Erika Slobodová, a Galántai Honismereti Múzeum történésze