Strucctojás a prágai Jézus Krisztus alakjával

Strucctojás a prágai Jézus Krisztus alakjával  1

A hónap tárgya, amely szimbolikusan kapcsolódik a legfontosabb keresztény ünnephez - a húsvét időszakához, a vágsellyei Reinald Kuna művész által készített szakrális témájú hímes tojás.

A tojást Reinald Kuna 2015 tavaszán készítette. Fa állványzaton áll, teljes magassága 29 cm, a tojás átmérője pedig 13,5 cm.

Áttöréses, viaszoló, drótozó, metszés és karcolásos technikával díszített, színeiben fehér, barna és réz.

Strucctojás a prágai Jézus Krisztus alakjával  2

Belsejében a Prágai Kis Jézus (ered. öltöztethető szobor, a gyermek Jézusnak a prágai karmelita kolostorban levő kegyszobra) utánzott mozgatható és kivehető figurája áll piros köntösben.

Strucctojás a prágai Jézus Krisztus alakjával  3Strucctojás a prágai Jézus Krisztus alakjával  4

A tojás hátoldalán a prágai karmelita kolostor sziluettje rajzolódik ki.

Strucctojás a prágai Jézus Krisztus alakjával  5

A tojás elején fém csuklós ajtó található, az ajtón pedig áttört szerelmi szimbólum – egy barna és egy fehér páva - látható. A műtárgy múzeumunk néprajzi gyűjteményét gazdagítja.

Strucctojás a prágai Jézus Krisztus alakjával  6

Reinald Kuna több éve foglalkozik húsvéti tojások készítésével, ezalatt kiérdemelte a „Vágsellyei Fabergé” jelzőt. A művész honlapján különféle technikákkal készült húsvéti tojások láthatók, áttört tojásokat készít, drótozó technikákat használ, de betlehemek és ékszerdobozok is megtalálhatók itt. Alapként csirke-, kacsa-, liba-, pulyka- és még strucctojást is használ.

Szöveg: Šafár Lévai Anita

Fényképek, videó: Galántai Honismereti Múzeum archímu