O múzeu

Prvý podnet na založenie múzea v okrese Galanta dal vlastivedný krúžok, ktorý si utvorili miestni učitelia v roku 1958. Rada ONV s platnosťou od 1. apríla 1969 zriadila Okresné vlastivedné múzeum v Galante (od 1. januára 1990 Vlastivedné múzeum). Od roku 1970 múzeum sídlilo v Neogotickom kaštieli v Galante. Kaštieľ, rodové sídlo Esterházyovcov, bol postavený na starších základoch a prestavaný v roku 1860 podľa vzoru romantickej anglickej tudorovskej gotiky. Od roku 1986 sa začala jeho rekonštrukcia, v ktorej sa od roku 1990 nepokračuje, preto múzeum získalo dočasné sídlo v strede mesta v budove bývalej banky. Táto jednoposchodová stavba s pôdorysom v tvare písmena U bola postavená  začiatkom 20. storočia. Okrem múzejných pracovísk sú tu aj výstavné priestory.
Múzeum sa špecializuje na dokumentovanie dejín mlynárstva v povodí Malého Dunaja a dolného toku Váhu.

FOTOGALÉRIA

STIAHNITE SI ZBORNÍK VYDANÝ PRI PRÍLEŽITOSTI 50 VÝROČIA VLASTIVEDNÉHO MÚZEA V GALANTE

3D prezentácia: