Menu
...
Vlastivedné múzeum v Galante

VMGa blog

Regionálne monografie v našej knižnici

Regionálne monografie v našej knižnici

Dátum: 3. 4. 2024

Prvoradou úlohou Vlastivedného múzea v Galante je uchovávať a prezentovať pamiatky, hmotné a nehmotné dedičstvo nášho regiónu. Popritom naše múzeum disponuje aj odbornou knižnicou (bezmála 7000 zväzkami kníh a odbornými časopismi), ktorá slúži ako študovňa pre bádateľov, historikov a študentov.

Duše za sklom - príhovor Jánosa Lipovicsa 1

Duše za sklom - príhovor Jánosa Lipovicsa

Dátum: 22. 11. 2023

Dňa 15. novembra sa uskutočnila vernisáž našej aktuálnej výstavy Duše za sklom. Slávnostný príhovor mal János Lipovics, dizajnér a sochár z Maďarska. Zverejňujeme slovenský preklad jeho príhovoru v skrátenej verzii.

Pštrosie vajce s postavou pražského Jezuliatka 6

Pštrosie vajce s postavou pražského Jezuliatka

Dátum: 4. 4. 2023

Predmet mesiaca apríl sa symbolicky viaže k obdobiu veľkonočných sviatkov – najvýznamnejšiemu sviatku kresťanov. Je ním umelecky vyhotovená kraslica so sakrálnou tematikou od umelca Reinalda Kunu zo Šale.

medovnik

Naše medovníky - recept

Dátum: 13. 12. 2022

Náš voňavý vianočný program s názvom Medovníkové Vianoce majú veľký úspech nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými. Prinášame recept, ktorý máme odskúšaný. Stihnete si upiecť do Vianoc, lebo sú okamžite mäkučké.

Galanta, ako už ju neuvidíme

Galanta, ako už ju neuvidíme

Dátum: 20. 7. 2022

Komentovaná prechádzka mestom poslednú marcovú nedeľu mala veľký úspech. V tomto článku sme vybrali 10 zaujímavých budov, ktoré majú zaujímavý príbeh.

Veľkonočné korbáče

Veľkonočné korbáče

Dátum: 19. 4. 2022

Veľká noc sa považuje za jeden z najväčších kresťanských sviatkov. V predkresťanskej dobe bolo ale taktiež toto obdobie pre ľudí dôležité z hľadiska poverových predstáv a magických úkonov, z ktorých mnohé sa zachovali dodnes.

knihy, banner

Múzejná knižnica je otvorená pre verejnosť

Dátum: 15. 3. 2022

Marec je mesiacom kníh, čítania. No nie len z tohto dôvodu Vám pripomíname, že služby knižnice vo Vlastivednom múzeu v Galante sú poskytované verejnosti formou interného štúdia a sú bezplatné!

Spodná bielizeň v zbierkach VMGa

Spodná bielizeň v zbierkach múzea

Dátum: 25. 2. 2022

Vlastivedné múzeum v Galante vlastní viacero kusov spodnej bielizne, ktorá sa už, bohužiaľ, nevošla na práve prebiehajúcu výstavu „Čo sa skrýva pod šatami“. Môžeme vám ju ale aspoň takýmto spôsobom ukázať.

Slamene ozdoby, Vlastivedne muzeum v Galante

Vianočné slamené ozdoby zo Serede

Dátum: 22. 12. 2021

S príchodom vianočného stromčeka na naše územie v 19. storočí a s jeho postupným udomácňovaním sa vytvorila potreba tento nejak skrášliť a ozdobiť. V tradičnom ľudovom prostredí sa zdobil predovšetkým prírodnými ozdôbkami.

Bosorky v múzeu

Bosorky v múzeu

Dátum: 10. 12. 2021

Od roku 2017 sme mali v múzeu počas jesenného a zimného obdobia veľmi populárne podujatia pod názvami Duchovia v múzeu, Záhada v múzea a Bosorky v múzeu. Mesiace prípravy, aby nakoniec naše predstavy ožili na jeden magický večer.

Kuffnerovská umelecká zbierka, maľby, koláž

500 ročné obrazy vo Vlastivednom múzeu v Galante

Dátum: 9. 11. 2021

Pre naše múzeum je výnimočnou príležitosťou, že umelecké diela z obdobia renesancie a baroku sú umiestnené práve v našich výstavných priestoroch a preto sme na túto výstavu o to viac hrdí.