Galanta, ako už ju neuvidíme

Komentovaná prechádzka mestom poslednú marcovú nedeľu mala veľký úspech. V tomto článku sme vybrali 10 zaujímavých budov, ktoré majú zaujímavý príbeh.

Pod vedením miestneho historika Juraja Pekaroviča sme spoznali historickú tvár Galanty. Bolo nám veľmi ľúto za tieto krásne budovy, ale plány v 60-tych rokoch boli jasné: budovatelia socializmu chceli v priebehu niekoľkých rokov premeniť Galantu na moderné mesto a súčasne zmazať stopy po minulosti.

Z historických pohľadníc z našej zbierky sme vybrali 10, ktoré zobrazujú budovy a miesta so zaujímavým príbehom. Koncom apríla sme ich zverejnili ako sériu príspevkov na našej Facebookovej stránke, a teraz sme ich zhrnuli v jednom článku. Texty sme doplnili z knihy: Juraj Pekarovič Galanta na starých pohľadniciach.

Pohľad na Hlavnú ulicu z dolného konca mesta v roku 1925

Pohľad na Hlavnú ulicu z dolného konca mesta v roku 1925Zaujímavosťou pohľadnice je zobrazený zamestnanec mesta -- zametač, pri svojej každodennej činnosti. Keďže tento spôsob ´držby čistoty mesta sa ukázal ako nedostatočný, zastupiteľstvo 30. mája 1936 rozhodlo o kúpe polievacieho auta za 45 000 korún z dôvodu neudržateľného prahu na ulici. V zápisnici obecného zastupiteľstva z februára 1936 nájdeme aj rozhodnutie o odmene za nadčasové práce v roku 1935: pre dvoch zametačov ulíc 200 korún.

Letná terasa staničného hostinca v roku 1907

Letná terasa staničného hostinca v roku 1907Reštaurácia mala na strane koľajiska terasu, z ktorej bol výhľad na prichádzajúce a odchádzajúce vlaky. Stala sa obľúbeným miestom zábavy a stretávania sa galantskej inteligencie.

Stred mesta - záber je z roku 1912, ktorý znova použili a upravili kolorovaním v roku 1927Na snímke vidieť dvoch fiakristov, ktorí zabezpečovali dopravu zo vzdialenej železničnej stanice do stredu mesta. Veľká budova palácového typu patrila zámožnej rodine Kálischovcov. V budove na prízemí bola aj kaviareň, ako aj dnes v modernej budove, čo stojí na mieste palácu.

Záhrada pôvodného slúžnovského úradu v roku 1929

K budove bývalého slúžnovského úradu patrila aj veľká záhrada. Dom naďalej obýval bývalý hlavný slúžny Alexander Jandly-Döbrentei, ktorý je na pohľadnici zobrazený a ktorý malú sériu pohľadníc dal vyhotoviť pre vlastnú potrebu.

Neogotický kaštieľ v zime v roku 1929

Neogotický kaštieľ v zime v roku 1929Na tejto pohľadnici to vyzerá tak, že si fotograf počkal na pekný zimný deň po výdatnom snežení. V skutočnosti to ale bolo inak. Fotograf a grafik si pomáhali výrazným kolorovaním a domaľovaním snehu do existujúceho záberu. Vďaka tomu mohol vzniknúť príjemný, romantický pohľad na vežu kaštieľa so zimnou atmosférou parku.

Stred mesta v roku 1931

Stred mesta v roku 1931Na pohľadniciach je možné sledovať aj zmenu vo využívaní rôznych dopravných prostriedkov za uplynulých sto rokov. Nové dopravné prostriedky sa vďaka svojej zaujímavosti a modernosti veľmi skoro objavili na pohľadniciach. V medzivojnovom období sa často zobrazovali už aj prvé automobily. Na zábere je vidieť prvé galantské benzínové čerpadlo pred obchodom Ignáca Kálischa.

Kúpalisko v roku 1942

Počas hospodárskej krízy začali v mieste mestského štrkoviska s výstavbou kúpaliska, ktoré bolo odovzdané verejnosti 22. júla 1934.

O otvorení takto písali v novinách: "Počas nedeľného otvorenia bolo vynikajúce počasie, len večer prišiel veľký lejak, počas ktorého mnohí zostali na terase. Kvôli búrke nebola elektrika, ale aj pri svetle sviečok sa veselá spoločnosť dobre zabávala. Galanta dostala také kúpalisko, ktoré bude obdivovať celé okolie a dokonca aj z Bratislavy."

Galantský úverový ústav v roku 1912

Dom s kupolou, ktorý postavil advokát Dr. Ignác Fuchs, mal jeho monogram v ozdobnej kartuši na štíte uličnej fasády. Priestory na prízemí, prístupné priamo z ulice, si prenajímal úverový ústav. Medzi dominantnými budovami - úverový ústav s kupolou a ďalej okresný súd, ktorý stojí dodnes - sa nachádza dom s prvou galantskou lekárňou.

Baroková kaplnka v roku 1913

Neskorobaroková Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie bola významnou stavbou Galanty. Stála pri križovatke Hlavnej, Šalianskej a Seredskej cesty. Pred 60-mi rokmi ju z ideologických dôvodov zbúrali, pretože "bránila" rozvoju dopravy. Mesto tým stratilo jednu zo svojich dominantných kultúrnych pamiatok.

Horný koniec mesta v roku 1937

Poschodová budova v popredí je hotel Tatra. V ďalšej poschodovej budove sídlila Roľnícka vzájomná pokladnica. No a v tej tretej poschodovej budove v roku 1909 začalo svoju činnosť prvé galantské kino (vtedy nazývané Elektro-Bioskop).

Fotografie: historické pohľadnice zo zbierky Vlastivedného múzea v Galante

Text: Judit Pukkai na základe knihy Juraja Pekaroviča: Galanta na starých pohľadniciach

Dátum vloženia: 20. 7. 2022 10:32
Dátum poslednej aktualizácie: 20. 7. 2022 13:07