Menu
...
Vlastivedné múzeum v Galante

DECEMBER - Slamená ozdoba na stromček

predmet mesiaca, slamená ozdoba

Predmetom mesiaca je vianočná ozdoba v tvare hviezdy, ktorá je vyhotovená z ražnej slamy. Vyrobená bola v roku 1992, čo ju síce neradí medzi najstaršie predmety v zbierkovom fonde múzea, avšak vyrobil ju pán Jozef Hupka, majster ľudovej umeleckej výroby v Seredi.

S príchodom vianočného stromčeka na naše územie v 19. storočí sa vytvorila potreba tento nejak skrášliť a ozdobiť. V tradičnom ľudovom prostredí sa zdobil predovšetkým bežne dostupnými, zväčša prírodnými ozdôbkami.

Predmetom mesiaca je vianočná ozdoba v tvare hviezdy, ktorá je vyhotovená z ražnej slamy. Vyrobená bola v roku 1992, čo ju síce neradí medzi najstaršie predmety v zbierkovom fonde múzea, avšak vyrobil ju pán Jozef Hupka, majster ľudovej umeleckej výroby v Seredi, ktorý získaval znalosti o spracovaní slamy od svojej rodiny už od útleho veku. Vyrába zaujímavé závesné ozdoby zo slamy rôznych tvarov, napríklad hríbikov, zvončekov, vtáčikov, ľudských postáv, retiazok, hviezd a pod. Vianočná hviezdička je vyrobená strihaním a viazaním kúskov slamy.

Dátum vloženia: 3. 12. 2021 10:39
Dátum poslednej aktualizácie: 3. 12. 2021 10:46
Autor: Správca Webu