Menu
...
Vlastivedné múzeum v Galante

JÚL - drevený bicykel

Drevený bicykel zo zbierky Vlastivedného múzea v Galante, predmet mesiaca júl

Predmetom mesiaca je dvojkolesový bicykel horčicovo hnedej farby. Je vyhotovený z dreva, niektoré súčasti sú vyrobené zo železa a z kože.

Preprava bola v minulosti a do súčasnosti stále je neodmysliteľným článkom ľudskej činnosti pri rôznych príležitostiach a aktivitách či už pracovných, ale i oddychových, športových a mnohých iných. V praxi sa človek presúval na rôzne vzdialenosti pešo a taktiež rôzne bremená dokázal nosiť pomocou svojej vlastnej sily. Avšak už v minulosti sa ľudia snažili čo najviac uľahčovať si svoju prácu, preto využívali na prepravu rôzne prostriedky a tiež zvieratá. Na našom území existovalo niekoľko spôsobov prepravy tovaru, náradia, poľnohospodárskych produktov, ale i osôb. V zime to boli predovšetkým sane, v ostatnom období najmä vozy, káry, či koče poháňané ľudskou, alebo zvieracou silou (hovädzí dobytok, kone)         

Z hľadiska osobnej prepravy sa v 19. storočí však už môžeme stretnúť s dvojkolesovým bicyklom poháňaným pomocou pedálov (ich predchodcovia boli vyrobení na princíp detských odrážadiel). Postupom času boli na bicykloch menené a dopĺňané rôzne súčasti, ktoré uľahčovali samotnú jazdu. Menila sa veľkosť kolies, pridala sa reťaz, svetlá, brzdy, menili sa materiály na výrobu bicyklov a ich súčastí a pod.

Fa bicikli a Galántai Honismereti Múzeum gyűjteményéből

Predmetom mesiaca je dvojkolesový bicykel horčicovo hnedej farby. Je vyhotovený z dreva, niektoré súčasti sú vyrobené zo železa a z kože. Drevené časti bicykla sú natreté spomínanou horčicovo hnedou farbou, kovové komponenty sú čierne a z kože je vyhotovené sedadlo. Ide o prácu miestnych remeselníkov, pravdepodobne kolára a kováča. Výroba je datovaná okolo roku 1930. Bicykel je bez značenia, má jednoduchý vzhľad bez výzdoby, čo značí jeho praktickosť a účelovosť. Múzeum získalo tento predmet v roku 1972 do svojich zbierok od Ľudovíta Gravaniča z Galanty.

Fa bicikli a Galántai Honismereti Múzeum gyűjteményéből

Bicykel podstúpil reštaurátorský zásah v roku 1999 a v súčasnosti ho môžeme vidieť na výstave „Dotyk dreva“ vo výstavných priestoroch múzea ako zaujímavý predmet, na ktorého výrobu bolo použité drevo, napriek tomu, že súčasné bicykle sú vyrábané predovšetkým z kovu a plastových, či gumených súčastí. 

Fa bicikli a Galántai Honismereti Múzeum gyűjteményéből

Text: Mgr. Diana Gruberová
Dátum vloženia: 13. 7. 2022 10:11
Dátum poslednej aktualizácie: 13. 7. 2022 13:26
Autor: Správca Webu