MÁJ - AKVIZÍCIA ROKA 2022: chomútový postroj

Prostredníctvom podpory z dotácie - projektu podanému na Fond na podporu umenia sa nám podarilo získať do zbierky výnimočný predmet – časť elegantného záprahového postroja z prelomu 18. a 19.storočia, ktorý patril rodu Esterházy.

Keďže ich kaštiele v Galante mali rozsiahle hospodárske objekty vrátane stajní, je veľká pravdepodobnosť, že bol na tomto mieste používaný. Kone sa už tradične zapriahali, aby človek využil ich fyzickú silu na nosenie ťažkých nákladov a dopravu. Tú v minulosti nahrádzali koče, resp. kočiare. Kone sa najčastejšie zapriahali po dvoch, ale boli aj záprahy pre štyri a viac koní.

Záprahový postroj, zbierka VMGa

Postroj je vystavený vo vestibule Vlastivedného múzea v Galante

Chomútový postroj bol určený do dvojzáprahu, do koča, elegantného kočiara, alebo bričky a ako celok sa zachoval v dobrom stave. Tento kus bol určený pre náručného koňa.

Celokožený postroj obsahuje 4 časti -  ohlávku,  chomút, náchrbátník a upevňovacie popruhy.

Ohlávka, časť postroja, zbierka VMGa

Postrojová ohlávka má okrem klasických častí – nátylníka, podhrdelníka, čelenky a lícnic tiež náočnice (klapky), ktoré slúžia predovšetkým k tomu, aby kôň nebol zbytočne rušený tým, čo je vedľa neho. Ich správnu polohu udržuje vidlicový remeň, ktorý zabraňuje tiež ich zbytočnému pohybu.

Chomút, časť postroja, zbierka VMGa

Chomút tvorí klieština, drevená kostra a mäkká výplň, aby chomút nedral krk a aby dobre sedel. Náchrbátnik sa umiestnil tesne za kohútik koňa.

Náchrbátnik, zbierka: VMGa

Náchrbátník, časť postroja

Na postroji sa nachádzajú mosadzné kovania a dôležitým faktorom je zachovaný grófsky erb rodu Esterházy – korunovaný grif držiaci striebornú šabľu a tri ruže s korunou a ďalším párom grifov.

Záprahový postroj, erb Esterházyovcov, zbierka VMGa

Erb Esterházyovcov na postroji

Predmetov priamo súvisiacich so šľachtickým rodom sa zachovalo v múzeu veľmi málo, postroj tak výrazne obohatil  zbierkový fond o ďalší významný kus patriaci k  regionálnej histórii.

Akvizíciu postroja rodu Esterházy podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Mgr. Erika Slobodová, historička Vlastivedného múzea v Galante

Dátum vloženia: 18. 5. 2022 13:10