Tretia cesta – Odkaz Hanzy (Výstava výtvarníčky Csilly Nagy)

Tretia cesta – Odkaz Hanzy (Výstava výtvarníčky Csilly Nagy) 2

Prvá tohoročná výstava Vlastivedného múzea v Galante je venovaná dejinám družstevného hnutia Hanza, ktoré však neprezentuje tradičnou formou historickej výstavy. Z hľadiska miestnej histórie je táto téma mimoriadne významná, keďže hnutie malo v období 1925-1945 svoje stredisko v Galante.

Expozícia pozostáva predovšetkým z diel galantskej výtvarníčky Csilly Nagy, ktoré sú subjektívnou reflexiou kontroverzného pôsobenia a ideologického vývoja Hanzy. Jednotlivé diela sú pokusom o pripomenutie činnosti Hanzy, pričom sa dôsledne snažia vyhýbať zjednodušujúcej nostalgii. Príbeh Hanzy je totiž obzvlášť vhodný na to, aby sa interpretoval v kontexte zjednodušujúcich naratívov: nachádzame v ňom družstevných propagandistov usilujúcich sa o pozdvihnutie dedinského človeka a túžiacich po vytvorení solidárneho ekonomického prostredia, na druhej strane však tiež zviditeľňuje, ako sa družstevná propaganda, ktorú Hanza šírila na báze ľudovo-národnej rétoriky, v prvej polovici 20. storočia stala nositeľkou silnejúceho antisemitizmu.

Cieľom výstavy je predstaviť, aké spoločensko-historické okolnosti, ideológie a komunitné úmysly formovali hnutie, ktoré bolo napriek svojej kontroverznosti významným úspechom maďarskej menšiny v (Česko)slovensku v oblasti organizácie komunity a hospodárstva.

Družstevné hnutie Hanza bolo s Galantou spojené viacerými väzbami. Prvou a najdôležitejšou bolo to, že v roku 1925 tu vzniklo a pôsobilo družstevné tovarové stredisko, ktoré bolo základom činnosti hnutia. Tovarové oddelenie sa postupne rozrastalo a časom rozšírilo aj prevádzky. V roku 1930 Hanza založila vlastné úverové družstvo a neskôr vybudovala prvé kúpalisko v Galante.

Okrem výtvarných diel budú súčasťou výstavy aj dobové dokumenty a vecné pamiatky súvisiace s Hanzou. Expozícia je výsledkom spoločného výskumu výtvarníčky Csilly Nagy a kulturologičky Zsófie Nagy.

Výstava bude prístupná od 30. marca do 30. apríla vo Vlastivednom múzeu. Otváracie hodiny sa môžu meniť podľa aktuálnych epidemiologických opatrení.

Výstavu podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

3D prezentácia výstavy

Publikácia k výstave

Sledujte aj udalosť na Facebooku, budú tam pribúdať ďalšie informácie:

https: //fb.me/e/2f46SbEtv

Úvodné video k výstave si môžete pozrieť kliknutím na link: https://youtu.be/c60u_LoEYDI

Dátum vloženia: 10. 3. 2021 16:12
Dátum poslednej aktualizácie: 3. 5. 2021 13:33