...
Vlastivedné múzeum v Galante

Zo starej Galanty

VMGA_kolaz

Vďaka dotácii cez projekt podanému na Fond na podporu umenia sa do múzejných zbierok podarilo získať veľkú kolekciu starých pohľadníc mesta Galanta. Pohľadnice sú prezentované na aktuálnej výstave s názvom Zo starej Galanty a budú prístupné verejnosti do konca apríla.

Zbierka pohľadníc obsahuje až 341 kusov, na jednotlivých záberoch sú zachytené najmä mestské dominanty v rôznych pohľadoch a farebných variáciách. Tvár mesta Galanty, jeho sídelná a stavebná štruktúra sa priebehom rokov značne menila, pred masovým používaním fotografií takéto pohľadnice ostávajú jedinou pamiatkou na jeho vtedajšiu podobu.

Historická pohľadnica zo zbierky VMGa

Najstaršie pohľadnice zo začiatku 20. storočia dávajú možnosť nazrieť do dôb minulých, keď sa po uliciach premávali konské povozy a autá boli výnimkami. Vrátia návštevníka do čias, ktorý si pamätajú najstarší občania Galanty a znázorňujú pamätihodnosti už dnes nenávratne stratené, ale nie zabudnuté, akými boli baroková kaplnka, alebo budova Obecného domu.

Historická pohľadnica zo zbierky VMGa

Na druhej strane, ako napredoval pokrok, pribúdali aj nové stavebné dominanty - železničná stanica, banka, školy, slúžnovský úrad, budova okresného súdu. Tieto budovy sa stali spolu s ostatnými staršími historickými pamiatkami najčastejším námetom na pohľadniciach. S rozvíjajúcou sa výstavbou pribúdali v meste aj nové priemyselné budovy, podniky a pamätníky, ktoré sa stali tiež súčasťou obrázkov na pohľadniciach v druhej polovici 20. storočia.

Tie najstaršie pohľadnice boli tlačené v galantskej tlačiarni Samuela Neufelda na začiatku 20. storočia, neskôr boli tlačené aj v tlačiarňach Kriváň Bratislava aj Luna Banská Bystrica.

Výstava: Zo starej Galanty
Trvanie výstavy: 9. 3. 2022 do 30. 4. 2022. 
Vernisáž: 9. 3. 2022 17:00 hod.
Kurátor: Mgr. Erika Slobodová

 

Galanta, ako už ju neuvidíme

Počas trvania výstavy plánujeme ďalšie aktivity - prednášku komentovanú prechádzku mestomspojené s tematikou histórie Galanty s názvom Galanta, ako ju už neuvidíme.

 

Akvizíciu podporil z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia

FPU_logo

 

Kurátor: Mgr. Erika Slobodová

Dátum vloženia: 11. 3. 2022 14:13
Dátum poslednej aktualizácie: 16. 5. 2022 8:24
Autor: Správca Webu